|
|||||||
| Registrer | FAQ | Medlemsliste | Kalender | Arcade | Søg | Indlæg i dag | Marker forums som læst | Chat-rum | Snyd Ranking |
| PC Snak om computerspil til PC eller omkring PC generelt |
OUT OF RANGE 74.5 kHz / 60 Hz
![]() |
|
|
Tråd værktøjer | Forskellige visnings metoder |
|
|
#1 (permalink) |
|
Senior Medlem
![]() ![]() ![]() ![]() |
OMG!
Ja som over skriften lyder, så er der et eller andet galt med min computer/skærm. Men det er fordi jeg er ved at geninstaller Windows XP på min computer. Og da den var igang med det, ja så skiftede den bare lige pludselige om til sort skærm hvor der står: ANALOG OUT OF RANGE 74.5 kHz / 60 Hz Så prøvede jeg at trykke på den lille knap på computeren, så den genstarter. Og da den havde genstartede, så skrev den: Genstarter Installation. Så gik der 30 sekunder. Og så skiftede den om til sort skærm igen og skrev... Øhhh..? Hvad skal jeg gøre? ![]() Så nu sidder jeg ved min bærbar og kan ikke se en skid på min stationær. In-Gamer ![]()
__________________
The Gamer is me! (-; SNYD.DK SENIOR MEDLEM
|
|
|
|
|
|
#4 (permalink) |
|
Moderator
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Nej.
Han vil have dig til at oplyse hvilken skærm du bruger.. Ja. Skriv hvor du har fået den fra (Elgiganten? Internettet?) Hvilken type, Og selfølgelig hvem der har lavet dem.
__________________
It's so much easier to see the world in black and white… Gray? I don't know what to do with gray… - Garrus "Archangel" Vakarian There are some defeats more triumphant than victories. - Michel de Montaigne |
|
|
|
|
|
#5 (permalink) |
|
Senior Medlem
![]() ![]() ![]() ![]() |
Når
![]() Min far købte den ved noget der hedder Føniks Computer. Det var noget med at vi fik Computer, Skærm, Mus, og Tastatur med i en pakke. Skærmen hedder: LG Flatron Wide Andre ting i skal vide? På forhånd tak In-Gamer ![]()
__________________
The Gamer is me! (-; SNYD.DK SENIOR MEDLEM
|
|
|
|
|
|
#8 (permalink) |
|
Senior Medlem
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Tak skal du have In-Gamer.
Dit problem er at din skærm ikke understøtter din PC`s "Refresh rate" også kaldet Hertz (Hz) Din skærrm siger endda selv at din skærm kun understøtter op til 60 Hertz men din PC`s Refresh rate er på 74.5 Jeg har selv haft det problem. Prøv Evt. at skifte din nuværende skærm ud med et tv der understøtter 24 Refresh rate (Såsom Sony Bravia Tver) eller udskift din "Output" enhed. såsom HDMI, DVI-D. Skriv venligst tilbage og om det hjalp på dit problem. - Cheers, Nugat |
|
|
|
|
|
#9 (permalink) |
|
Senior Medlem
![]() ![]() ![]() ![]() |
Når for helvede! Nu ved jeg hvad der er galt!!
![]() Min ingang til DVI-D (på computeren) er gået i stykker... Så jeg bruger D-SUB. Og jeg tror også D-SUB er dårligere end DVI-D. Så kan den ikke tage 74.5 kHz, men højst 60 Hz. Er jeg helt galt på den? ![]() Tak for hjælpen! ![]() In-Gamer ![]() -EDIT- Hvis man kigger efter så har jeg også skrevet "ANALOG" i den første besked jeg sende. Det kan være at D-SUB køre på ANALOG. Men jeg kan huske der min DVI-D ingang virkede så stod der altid DIGITAL når den startede! ![]()
__________________
The Gamer is me! (-; SNYD.DK SENIOR MEDLEM
|
|
|
|
![]() |
«
Forrige Tråd
|
Næste Tråd
»
| Aktive brugere der læser denne tråd lige nu: 1 (0 medlemmer og 1 gæster) | |
| Tråd værktøjer | |
| Forskellige visnings metoder | |
|
|
Klokken er i GMT +1. Klokken er nu 05:27.




















Linear Mode


